Ülkemizin Adını Duyurmada Sınır Tanımayan Kuruluş TİKA

Ülkemizin Adını Duyurmada Sınır Tanımayan Kuruluş TİKA

Cüneyt Günay

Tarih:2020-01-14 / Hit:1434

Osmanlı Devleti’nin kalıcı olmasında iki politika etkili olmuştur diyebiliriz. Bunlardan birincisi İskan Politikasıdır. Osmanlı Devleti, Avrupa’da fethedilen ülkelere oradaki gayrimüslim tebayı yerinden yurdundan etmeyip Anadolu’dan Türkmenleri göndererek o bölgeleri vatanlaştırarak kalıcı bir Türk nüfusu sağlamıştır. İkinci politikası da İstimalet Politikası olmuştur. Bu politika ile de fethedilen yerlerin halkına iyi davranmış, iyi davranmamakla kalmamış himaye etmiş, dini konularda serbestlik getirmiş yetmemiş bu bölgelere daha önceleri kendi dininden olan yöneticilerinin yapmadıkları yol, köprü, darüşşifa, medrese, bedesten gibi bir çok imaretle hem beldeleri hem de gönülleri mamur etmiştir.

Osmanlı Devleti bu iki politikası İskan ve İstimalet sayesinde ele geçirdiği ülkelerde ortalama 400- 500 sene hüküm sürmüştür. Mesela Yunanistan ( 368 ), Bulgaristan (546) Osmanlı hakimiyetinde yaşadı. Şimdi bu ülkelerde Osmanlı yönetimi olmasa da Osmanlı Devleti’nin yaptığı eserler bir nevi Türkiye’yi temsil etmektedir.

Türkiye’yi 36 – 42 Kuzey paralelleri 26- 45 Doğu meridyenleri arasına sıkıştırmak son derece yanlıştır. Türkiye’nin resmi sınırlarının olduğu gibi bir gönüllere sığmayan bir gönül coğrafyası vardır ki bunun sınırını hududunu çizmek zordur. Son zamanlarda yaşanan olaylarla bunu yaşayarak görmekteyiz.

Ecdadımız hüküm sürdüğü coğrafyaları batının yaptığı gibi sömürü alanı görmemiş tam tersine yukarıda da belirttiğimiz gibi buraları eserlerle şenlendirmiştir. Şimdi bu misyonu ülkemiz gücü nispetinde layıkıyla yapmaktadır. Neler yaptığını anlamak için kısa adı TİKA olan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın 5 kıtada 150’ye yakın ülkede o ülkelerle kalkınma merkezli işbirliği çalışmalarına bakmak yeterli olacaktır.

1992 ‘de kurulan TİKA, dış politikamızın aktif bir şekilde işlemesiyle 5 kıtada Osmanlı sonrası silinen Türk varlığını gerçekleştirdiği projelerle, eserlerle yeniden güçlü bir şekilde inşaa etmektedir.

1967 yılında kurulan Pakistan'ın en eski aşçılık okuluna mesleki destek

Irak'ta 15 Türkmen okulunda 1500 öğrenciye çantaya ve kırtasiye yardımı yapıldı.

 

TİKA’nın sosyal medya hesaplarını keyifle takip etmekteyim çünkü Türkiye’min sınırları dışında faaliyet yapmasından gurur duyuyorum. Mesela son sosyal medya paylaşımlarından birkaç örnek vereyim. Aradaki binlerce kilometreye rağmen Türk’ün adının ilk yazdığı yerde Moğolistan’da eğitim ve sosyal çalışmalar, Pakistan’ın en eski aşçılık okuluna destek, Kırgızistan’la tekstil projeleri, Afrika’da Nijer’de binlerce insana şifaa dağıtmak bunlardan sadece birkaçı . Türkiye, ümmetin umududur. Kalpte huzur, yüzde tebessüm dilde duadır.

 

YORUM YAZ
Yazarın Diğer Makaleleri

Her Türk Erkeğinin Ezberinde 10 Beyt Yer Almalı

Sözün üstadı Hayati İnanç Beyefendi’nin web sitesinde dolaşırken şöyle bir yazı okudum: “Her Türk erkeği günde usta işi bir gazel okumalıdır ve her Türk erkeğin...

Aşık Yunus Türbesi Gün Yüzüne Çıkıyor

Geçen haftalarda gündeme getirdiğimiz Aşık Yunus Hazretlerinin 3 apartman arasında kalan türbesi Yıldırım Belediyesi tarafından gün yüzüne çıkartılıyor. Yıldırım Be...

Sultanları Cihada Teşvik Eden Bir Alim Molla Arab

Bursa’da -Uludağ’ın eteklerinde- yer alan rakımı en yüksek mahallelerden biri Molla Arap Mahallesi’dir. Bu şirin mahalle, ismini; II. Bayezid Han, Yavuz Sultan Seli...
Tüm Yazıları