7'den 70'e Vatanımı Seviyorum Diyen Herkesi İlgilendiren Bir Mesele

7'den 70'e Vatanımı Seviyorum Diyen Herkesi İlgilendiren Bir Mesele

Cüneyt Günay

Tarih:2018-01-26 / Hit:5006

Birkaç gün önce Alman hükümeti Türk Silahlı Kuvvetleri'nin elindeki Leopard tanklarının modernizasyonu projesini askıya aldığını açıkladı. Gerekçe olarak Reuters haber ajansına konuşan bir Alman hükümeti sözcüsü, proje için gereken onayın Almanya'da koalisyon hükümeti kurulana kadar verilmeyeceğini duyurdu. Almanya'da yayınlanan Der Spiegel dergisi, kararın arkasında Türkiye'nin Afrin operasyonunda bu tankları kullanmasının olduğunu yazdı.

Gelelim 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’na Kıbrıs Barış Harekatında Amerikan silahları kullanıldı diye Amerikan Kongresi’nin 1975 Şubatı’ndan 1978 Eylül’üne kadar silah ambargosuna uğradık. Tam 3 yıl Amerika Türkiye’ye silah satışını durdurdu.

Silahlardan ve silah endüstrisinden anlamam ama Kıbrıs Harekatındaki ABD'nin tutumu ve şimdi yaşadığımız Almanya'nın tutumu bu ülkenin bir vatandaşı olarak çok ağrıma gitti.

Düşünün parasını veriyorsunuz ancak istediğiniz zaman istediğiniz yerde kullanma yetkiniz yok. Kullanırsanız ya ambargoya uğrayıp silah satışını veya silahların modernizasyonunu durduruyorlar. Yani elinizdeki silahlar bir işe yaramıyor.

Demek ki para ile silah satın almak ülke savunması için yeterli değil çünkü modernizasyonu durdurduk dedikleri an silahlar elinizde bir demir yığınından farklı değil. Bunu bir iphone gibi de düşünebilirsiniz bir iphone aldınız ancak telefonunuz güncellenmiyor yani kısacası uygulamaları çalıştırmadığı için bir işe yaramıyor.

Durum uçaklarda daha ciddi çünkü kendiniz üretmiyorsunuz kendi yazılımınız değil. Allah korusun uçak satın aldığınız bir ülke ile savaş durumunda kim bilir ne gibi sıkıntılar yaşanır.

 

Bütün bunlar gösteriyor ki, bir an önce yerli ve milli bir silah sanayiini güçlü bir şekilde kurmalıyız. Biz uçak yapamayız, uçak yapmak o kadar kolay değil safsatalarından kurtulup ecdad teknolojiyi nasıl üst seviyede kullandıysa o teknoloji ile alınmaz denilen Konstantin’i aldıysa, Roma İmparatorluğunu tarihe gömdüyse şimdi sıra ecdadın torunlarında.

Sadece Cumhurbaşkanımızın çabası ile bu iş olmaz.Hiç durmadan ülkemiz için gece gündüz çalışmamız vatanını seven herkese farz. İlkokula başlayan talebeden, üniversitedeki talebesine, işçisine, memuruna, milletvekiline kadar herkesin üzerine düşeni en iyisi ile yapmak boynunun borcu. Zaman iş yapar gibi görünme değil, iş yapma zamanı.

YORUM YAZ
Yazarın Diğer Makaleleri

Her Türk Erkeğinin Ezberinde 10 Beyt Yer Almalı

Sözün üstadı Hayati İnanç Beyefendi’nin web sitesinde dolaşırken şöyle bir yazı okudum: “Her Türk erkeği günde usta işi bir gazel okumalıdır ve her Türk erkeğin...

Aşık Yunus Türbesi Gün Yüzüne Çıkıyor

Geçen haftalarda gündeme getirdiğimiz Aşık Yunus Hazretlerinin 3 apartman arasında kalan türbesi Yıldırım Belediyesi tarafından gün yüzüne çıkartılıyor. Yıldırım Be...

Sultanları Cihada Teşvik Eden Bir Alim Molla Arab

Bursa’da -Uludağ’ın eteklerinde- yer alan rakımı en yüksek mahallelerden biri Molla Arap Mahallesi’dir. Bu şirin mahalle, ismini; II. Bayezid Han, Yavuz Sultan Seli...
Tüm Yazıları